18 Ekim 2009 Pazar

Uzak İhtimal - Wrong Rosary

Pazar Pazar yapılacak güzel şeylerden biri de, varsa iyi bir filme gitmektir. Vardı ve gittim. Uzak İhtimal. Benim gibi sinemaya gitmeyi fazla sevmeyen kişiler için güzel bir seçenek.

Filmin önce ödülleri ilgimi çekti. Şimdilik çeşitli festivallerden ve Avrupa’dan 10 tane ödülü var. Mommo’dan sonra bu ödüllere kanmamaya karar vermiştim ama senaryosunda Tarık Tufan ismini görünce gitmek istedim.

Filmin konusu kendisi gibi yalın. Musa İstanbul’a müezzin olarak gelir, karşı komşusu ve bir rahibe adayı olan Clara’ya âşık olur ama bunu hiç söyleyemez.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, ben filmi beğendim. Bana keyif verdi, sakindi, sadeydi, sıcaktı, sevimliydi ve içtendi. Resmen dinlendiğimi hissettim, bence film böyle olmalı, yormadan kafa dağıttırmalı.

Film sanat filmi sayılıyor. Her ne kadar sanat filmlerini durağanlıklarından ötürü sevmesem de bu filmi sevdim. Sanat ve gişe filmleri arasında bir şekle sokulmuş sanırım.

Bir de şunu fark ettim, ben sanatı pek sevmiyorum. Mesela bence sanat filmleriyle soyut resimler aynı kefede. Hani enteller soyut bir resmin karşısına geçerler, tek elleriyle çenelerini okşarlar sonra da başlarlar ya, “Şahane bir tablô, ressam hüzün ve neş’eyi bir arada anlatmış, hele şu köşedeki karaltı yok mu, insanı nasıl da derinden etkiliyor!” bla bla.. Hiiiçç bir şey anlamam soyut resimlerden anlayanı da sevmem :) İşte sanat filmleri de aynen böyle benim için. Opera keza, kulaklarımı yırtar geçer. Velhasıl sanatın üstün entellere yönelik kısmı beni ilgilendirmez, kendimi bulabildiğim şeyler güzeldir bana göre. İsterse amatörce yapılmış olsun.

Eüü konu dağıldı sanki, neyse efendim, izlemeye değer bir film. Yalnız şunu da söyleyeyim. Benim gibi sabırsız biriyseniz bence bu filmi sinemada izlemelisiniz. O da şu sebepten; o parayı verdikten sonra ve filmin ortasında gidemeyeceğiniz için mecburen sonuna kadar izlersiniz. Evet güzel film dedim ama sanat filmi ne de olsa, belli bir yavaşlık söz konusu. Ama film bittiğinde iyi ki gelmişim dersiniz. Sakin sakin izleyebilecek olanlar gitsin. İyi seyirler de diyeyim de tam kendini bir filme gitmekle adam olmuş zannedenlere benzeyeyim.

6 yorum:

çiLekLisüt dedi ki...

Soyut resimler derindir ama bak.. Her bakışında farklı bir şeyler yakalarsın, mesela sabah uykudan yeni uyanınca balık gördüğünü kafan bozukken bi ayıya benzetebiliyosun filan eğlenceli bişi bi gün dene :))

Bu filmin yönetmeni yanlış hatırlamıyorsam Ahmet Hakan'ın erkek kardeşiydi, basit yalın bir aşk hikayesi diyordu röportajında. Sanat filmleri dinlendiriyor insanı, farklı bir tat veriyor, görmek lazım bi fırsat bulunursa.

Zeugma dedi ki...

Uzak İhtimal'miş adı.
Ama izlemem uzak ihtimal değil.
Pervanem tavsiye etmiş ve bir de böyle güzel anlatmışsa en kısa zamanda gidilir..
Sevgilerimle canım..


Not: Çileklisüt...Bloguna ne yaparsan yap yorum yazılamıyor,haberin var mıydı canım?

Pervane dedi ki...

@çilekli; :))
evet yönetmen a.hakan'ın kardeşi ama bu yüzden onu suçlayamayız değil mi ;))

@Zeugma; umarım beğenirsin ve bir ortak noktamız daha olur :)

çilekli yorumlara kapatmıştı canım ama yorum yaz ibaresi neden hala duruyor ben de bilmiyorum.

âyine-i devrân dedi ki...

uzak ihtimal'i seven biri daha, merhabalar :)

Pervane dedi ki...

merhaba âyine hanım :)

çiLekLisüt dedi ki...

İyide suçlamak için dememiştim ki zaten :)

Yorum yaz ibaresi neden duruyor güzel bir soru olmuş bu arada, tez vakitte değiştirilmeli!